Zwykle młoda para jest zmęczona przygotowaniami i ma niewiele czasu, dlatego jeśli tylko udaje się jej znaleźć odpowiedniego kamerzystę, podpisuje z nim umowę bez zastanowienia. Jednak często zapominamy, że w takich sprawach spokojnie możemy negocjować, dzięki czemu zyskamy niższą cenę, dodatkowe usługi, czy większe bezpieczeństwo dostarczenia perfekcyjnie wykonanego filmu.
Zniżka na film ślubny
Każdy kamerzysta ma określony cennik i lubi się go trzymać. Negocjacje dotyczące ceny usługi są najtrudniejsze, bo specjalista nie chce zrezygnować z ustalonej z góry kwoty. Nie oznacza to jednak, że nie można spróbować. Jeśli bardzo zależy nam na czyjejś pracy, a nasz ślubny budżet nie wystarcza na zatrudnienie tej osoby, warto zaproponować filmowcowi niższą kwotę albo zapytać, czy jest możliwość uzyskania zniżki. Nie możemy jednak liczyć na cuda, 100 – 300 złotych to realna kwota, którą możemy utargować, ale nie więcej. W wielu przypadkach może to być i tak spora zachęta do tego, aby zatrudnić tego właśnie kamerzystę, więc warto próbować. Jeśli nie uda nam się wynegocjować zgody na zniżkę, nie powinniśmy się dziwić lub obrażać, większość fachowców w tej branży w ogóle się na to nie zgadza, aby nie zyskać sobie opinii osoby, która nie ceni własnej pracy.
Dowiedz się, jak obniżyć koszty filmu ślubnego!
Dodatkowe usługi wliczone w cenie
Jeśli negocjacja ceny się nie powiodła, kamerzysta może zaproponować zrobienie dodatkowego filmiku lub zniżkę na inne nagranie np. na teledysk narzeczeński. Oczywiście jest to ciekawy dodatek, więc może stanowić sporą zachętę do zatrudnienia tej osoby. Jeśli taka propozycja nie padła, można samemu ją zasugerować, choć tak jak wcześniej, nie można wymagać, że kamerzysta się na to zgodzi. Takie dodatki to więcej pracy, za którą specjalista nie dostanie pieniędzy, więc trzeba to zrozumieć. W innym wypadku kamerzysta może się zgodzić, ale filmik będzie słabej jakości, bo nie będzie traktował tego zadania priorytetowo.
A może poprosić o dwóch kamerzystów na weselu? Sprawdź, czy warto!
Autor: Sebastian - kamerzysta ślubny z Częstochowy
Nośniki, na jakich udostępniony jest film
Nośniki, na jakich zostaje udostępniony film, można wybrać na samym początku. Najczęściej kamerzysta oferuje nam pendrive, płytę lub płytę Blue Ray, z których możemy wybrać jeden z nośników. Może się jednak zdarzyć, że będzie gwarantował tylko płytę, a w wypadku wyboru pozostałych trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Generalnie bardzo dobrym pomysłem jest wybranie większej ilości nośników, czyli płyty i pendrive, bo to pozwoli obejrzeć film przy pomocy różnych odtwarzaczy, a także stanowi zabezpieczenie na wypadek zniszczenia jednego ze źródeł. Wielu kamerzystów proponuje poza tym samodzielny zakup zewnętrznego dysku, który lepiej będzie chronił nagranie. Będzie je też można łatwo i szybko kopiować na inne nośniki.
Na jakich nośnikach kamerzyści najczęściej udostępniają video ślubne? - sonda na forum swiatobrazu.pl
Zapisy umowy z kamerzystą ślubnym
Choć wiele osób ma tendencję do nieczytania umów przed podpisaniem, to w przypadku ślubnego kamerzysty może to się źle skończyć. To filmowiec ją przygotowuje, postara się też, aby to on był przez nią lepiej chroniony. Oczywiście zwykle nie wynika to ze złej woli, ale jeśli potem przytrafi się jakiś problem, to para nie będzie miała wiele opcji, które pozwolą wygrać spór. Do umowy powinno wpisać się dokładnie, na jakim video zależy parze, np. jakie elementy powinny się w nim znaleźć lub jaką minimalną długość powinno mieć. Dzięki temu nie ma mowy, że kamerzysta stworzy nagranie, które nie będzie się nam podobało. Warto także uwzględnić artykuł mówiący o sposobie postępowania na wypadek niewywiązania się ze zlecenia. Niektóre kontrakty mają zapis, że w takim wypadku następuje po prostu zwrot wpłaconych pieniędzy w formie zaliczki, co nijak ma się do straty, jaką ponosi w takiej chwili młoda para. Umowa to ugoda między dwoma stronami, a to oznacza, że spokojnie można zaproponować nowe zapisy. To kwestia, którą koniecznie trzeba negocjować!
Co robić w przypadku złej jakości filmu ślubnego? Sprawdź!
Autor: Sławomir - kamerzysta ślubny z Opola
Czego lepiej nie negocjować z kamerzystą?
Są jednak sprawy, których zmieniać po prostu nie warto. Przypuśćmy, że jesteśmy niezadowoleni z zapowiedzianego okresu oczekiwania na film ślubny. Czy powinniśmy naciskać na jego skrócenie? Raczej nie, bo nawet jeśli kamerzysta się zgodzi, nie mamy pewności, że wykona tę usługę na 100%. Zapewne będzie się spieszył, a to zaowocuje gorszą jakością. Dlatego warto sobie odpuścić i uzbroić się w cierpliwość. Lepiej poczekać miesiąc dłużej i mieć piękną pamiątkę, niż potem martwić się zepsutym filmem ślubnym.
Najlepsi kamerzyści! Wyszukaj ich tutaj!
Filmy ślubne – Kraków
Kamerzysta na ślub – Wrocław
Wideofilmowanie ślubne - Poznań
Video ślubne - Szczecin
Dodaj komentarz – napisz co myślisz