Koszt profesjonalnego kamerzysty ślubnego zależy głównie od miasta, doświadczenia, sprzętu, jakości filmu, czasu nagrywania, ilości wydarzeń do uwiecznienia oraz długości finalnego teledysku. Cena rośnie także wraz z wyborem usług dodatkowych. Porównując cenniki poszczególnych filmowców należy kierować się głównie powyższymi kryteriami.
Serwis filmy-wesele.pl umożliwia łatwe i szybkie przeglądanie usług w oparciu o wymienione założenia. Kamerzystów można wyszukać według miejscowości, czy posortować oferty w zależności od ceny usługi. Bardzo dużym udogodnieniem jest również funkcja terminarza oraz ujednolicony wygląd stron filmowców. Każdy z nich musi wypełnić pola zawierające opis, szczegółowo rozpisaną ofertę, a także udzielić informacji o sprzęcie. Na samym końcu znajdują się natomiast opinie klientów i statystki (liczba poleceń, zrealizowanych zleceń, zadowolonych osób, pozytywnych ocen, itp.), które mogą się okazać bardzo pomocne przy podjęciu ostatecznej decyzji.
Widok użytecznych funkcji serwisu filmy-wesele.pl na przykładzie Przemka z Warszawy.
Koszta kamerzysty:
Oprócz wyżej wymienionych zależności, na cenę usługi mają również wpływ koszta związane z wykonaniem filmu, które ponosi filmowiec. Te najważniejsze z nich to:
- transport,
- zużycie sprzętu,
- nośniki, na których zostanie oddany finalny produkt,
- indywidualna czołówka - animacja,
- licencja za użycie muzyki w teledysku,
- zakup efektów do filmu,
- montaż (jeśli jest zlecany innej osobie),
- koszta związane z prowadzeniem działalności, podatki.
Ponadto kamerzysta musi poświęcić wiele godzin na należyte przygotowania, czyli spotkania lub rozmowy telefoniczne z parą młodą przed uroczystością, a następnie na wspólny wybór scen oraz poprawki gotowego filmu. Warto mieć to na uwadze podczas analizy cennika.
Przykładowe oferty:
Pakiety filmowe różnią się miedzy sobą zawartością, co przekłada się bezpośrednio na ich koszt. Podstawowe zawierają przeważnie reportaż z przygotowań, ceremonii oraz wesela do końca oczepin. Ceny w zależności od miasta, a także długości filmu wahają się miedzy 1500-2500 zł. Natomiast te rozszerzone zapewniają drugiego operatora, lepsza jakość, dłuższy czas nagrwania oraz są wzbogacone są o nagrania z pleneru ślubnego. Koszt to przeważnie 3000-4500 zł.
Przykładowe oferty filmów ślubnych z Warszawy, pełna lista znajduje się TUTAJ.
Informacje dodatkowe:
Oprócz przystępnej ceny trzeba sprawdzić, czy kamerzysta posiada zezwolenie na filmowanie w kościele, bez stosownego dokumentu uwiecznienie ceremonii może okazać się niemożliwe. Coraz więcej księży wymaga okazania takiego pozwolenia przez filmowca.
Ponadto warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze usługi dodatkowe, które można wykupić za niewielką dodatkową opłatą, na przykład video zaproszenia oraz podziękowania dla rodziców i gości, czy krótki skrót z całego dnia wyświetlany w trakcie oczepin.
Coraz większą popularnością cieszą się ślubne plenery zagraniczne, planując taki wyjazd trzeba liczyć z dodatkowymi kosztami (transport, wyżywienie, nocleg, pobyt), a także uzgodnić to odpowiednio wcześniej z osobą, która wykona takie nagranie. Ewentualnie można rozważyć wynajęcie miejscowego kamerzysty, będzie to znacznie tańsze rozwiązanie.
Baza kamerzystów ślubnych z Polski:
Dodaj komentarz – napisz co myślisz