Film ślubny można zrealizować na wiele sposobów, od suchego reportażu po materiał wzbogacony nagraniami z pleneru ślubnego lub z domowego archiwum. Popularne jest również wplatanie animacji komputerowej, najczęściej w taki sposób wprowadzany jest tytuł filmu oraz wszystkie napisy początkowe i końcowe. Najpopularniejszą obecnie formą dokumentacji tego najważniejszego dnia jest teledysk ślubny.
Co to jest teledysk ślubny?
To krótki materiał filmowy, który trwa około godziny i zawiera skrót z najważniejszych momentów uchwyconych przez kamerzystę. Ogląda się go z przyjemnością, w porównaniu do starej formy, ze względu na dużą dynamikę, dowolność w łączeniu ujęć oraz zastosowanie ciekawego podkładu muzycznego przeplatanego nagraniami przysięgi małżeńskiej, życzeń składanych przez gości, czy zabawnych wypowiedzi państwa młodych. Profesjonalny filmowiec potrafi dodatkowo uatrakcyjnić teledysk fragmentami nagranymi z ciekawej perspektywy, efektami typu slow motion, a także nietypowymi ujęciami detali.
Najważniejsze zalety zostały opisane w artykule: Teledysk ślubny - 4 argumenty za.
Jak się przygotować?
Zakładając, że został już wybrany odpowiedni kamerzysta oraz pakiet, można rozpocząć przygotowania do realizacji teledysku ślubnego według poniższych kroków:
- wybór najważniejszych momentów, które muszą się znaleźć w teledysku,
- przygotowanie przykładowych ujęć oraz inspiracji w celu zobrazowania oczekiwań względem filmu,
- umówienie spotkania z kamerzystą,
- omówienie możliwych do uzyskania efektów,
- wybór terminu realizacji pleneru ślubnego,
- wybór miejsca na nagrani pleneru ślubnego,
- rozpisanie scenariusza,
- ewentualnie wprowadzanie zapisu do umowy o oczekiwanych efektach,
- pozostanie w kontakcie z kamerzystą.
Poniżej prezentujemy jeden z najciekawszych klipów zamieszczonych w naszym serwisie:
Natomiast więcej pomysłów na realizację pleneru ślubnego, w zależności od pory roku, można znaleźć w artykułach: Wakacyjne teledyski ślubne - inspiracje oraz Jesienne teledyski ślubne - inspiracje.
Jeśli jednak nie została jeszcze znaleziona osoba, która wykona film ślubny warto zastosować porady zawarte w artykule: Jak wybrać kamerzystę ślubnego?
Jak się zachować w trakcie nagrywania?
Najważniejsze jest naturalne i swobodne zachowanie. Jest to trudne zadanie, zwłaszcza że sam ślub to stresujące wydarzenie, a obecność kamerzysty dodatkowo wzmaga zdenerwowanie, dlatego warto wcześniej poznać osobę realizującą reportaż. Profesjonalista będzie umiał odpowiednio pokierować parą młodą (nie chodzi o reżyserowanie ujęć, ale udzielania pomocnych rad) oraz rozładować napiętą atmosferę, ponadto swoją obecnością nie zakłóci wyjątkowych momentów.
Poniżej przedstawiamy przykład idealnej pamiątki ślubnej:
Podsumowanie:
Kamerzyści ślubni:
Warszawa, Kraków, Kielce, Poznań, Lublin, Szczecin, Katowice, Wrocław, Kielce, Gdynia, Gdańsk, Łódź, Opole, Rzeszów, Bydgoszcz, Zakopane, Toruń, Częstochowa.
Dodaj komentarz – napisz co myślisz