Postprodukcja - co to takiego?
Osoby, które planują rozpocząć naukę w szkole filmowej z pewnością nie raz spotkają się z tym pojęciem. Postprodukcja przez reżyserów oraz producentów uważana jest za najistotniejszy etap pracy nad filmem. Dlaczego? Jak sama nazwa wskazuje postprodukcja jest szeregiem działań podjętym zaraz po zakończeniu zdjęć, czyli produkcji a poprzedzającym etap dystrybucji, czyli udostępnieniem filmu szerszej publiczności. Postprodukcja oprócz tego, że jest niezwykle czasochłonna, to dodatkowo też i kosztowna, nie mniej jednak to właśnie od niej zależy efekt końcowy realizacji całej produkcji.
Postprodukcja obejmuje m.in.: montaż obrazu, udźwiękowienie a także prace końcowe w skład, których wchodzą prace nad efektami specjalnymi, wykonanie kopii, korekcja koloru oraz transfer materiałów. Śmiało więc można stwierdzić, że im dłuższy jest film tym więcej czasu fachowcy poświęcą na etap postprodukcji.
Postprodukcja analogowa i cyfrowa
Wraz z rozwojem technologii cyfrowej, w znacznym stopniu zmienił się charakter czynności prowadzonych nad pracą z obrazem i dźwiękiem. Proces postprodukcji analogowej odbywał się przy pomocy specjalnych analogowych stołów montażowych, które dzisiaj możemy oglądać jedynie w muzeach. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się oczywiście w amerykańskich wytwórniach filmowych, w drugiej połowie XIX wieku. W latach wcześniejszych kinematografia charakteryzowała się prostotą, wówczas nie ingerowano w taśmy filmowe co z kolei wiązało się z brakiem efektów specjalnych, czarno-białym obrazem oraz słabym dźwiękiem. Wprowadzenie postprodukcji analogowej nieco bardziej udoskonaliło i uatrakcyjniło produkcję filmów.
Postprodukcja cyfrowa pojawiła się w połowie lat 80 i od tamtej pory prężnie się rozwija. Pierwsze systemy cyfrowego zapisu i nieliniowego zapisu również pojawiły się w wytwórniach z USA, choć początki były trudne to z każdym kolejnym rokiem postprodukcja cyfrowa stawała się coraz bardziej popularniejsza. Zastanawiasz się, dlaczego filmowcy niechętnie podchodzili do nowej technologii? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta, wspomniane wyżej systemy wymagały posiadania komputera co wówczas było dosyć mało lubiane i praktykowane, jeżeli chodzi o kinematografię. Kiedy na rynku pojawiły się komputery o większej mocy obliczeniowej, wówczas nastawienie filmowców zmieniło się na korzyść postprodukcji cyfrowej.
Dzisiaj postprodukcja cyfrowa jest podstawowym etapem prac nad realizacją filmu, to właśnie dzięki niej oraz ciężkiej pracy realizatorów na ekranach kin wyświetlane są produkcje, które zachwycają potencjalnego widza pięknymi ujęciami, nasyceniem kolorów, efektami specjalnymi i czystym dźwiękiem.
Więcej informacji oraz usługę postprodukcji znajdziesz na: https://www.krotkieformy.pl/
Dodaj komentarz – napisz co myślisz