Nagrania – na co zwracać uwagę?
Pierwsze, co rzuca się w oczy w trakcie oglądania filmu, to jakość nagrania, uzależniona przede wszystkim od tego, jakim sprzętem dysponuje kamerzysta. Obecnie na popularności zyskują lustrzanki, które zaczynają coraz częściej zastępować kamery. Ta nowa moda nie przestaje panować z co najmniej kilku powodów. Jako ten najważniejszy należy wymienić właśnie dobrą jakość obrazu – lustrzanki są dużo bardziej „czułe” na światło, zapisują większy zakres tonalny barw i dają znacznie większą głębię obrazu niż kamery. Mają jednak swoje wady – bez statywu trudno je utrzymać w stabilnej pozycji, a poza tym bardzo długo łapią ostrość i mają bardzo kiepskie mikrofony, przez co wiele momentów może umknąć filmującemu. Profesjonalista poradzi sobie jednak z każdym sprzętem.
Na dobrym filmie nie będzie widać żadnych drgań obrazu, wyblakłych kolorów ani nadmiernego naświetlenia, nie będzie też słychać pogłosu. Ujęcia będą ciekawe, dynamiczne i zmontowane bez zbędnych efektów specjalnych, które trącą już myszką. Film nie będzie się dłużył ani zawierał fragmentów, które mogłyby być niesmaczne lub kompromitujące. Na profesjonalnym nagraniu z pewnością nie znajdą się ujęcia gości w trakcie jedzenia czy prowadzenia prywatnych rozmów. Będzie za to wiele zbliżeń ukazujących detale, np. obrączki (zwłaszcza jeśli są jedyne w swoim rodzaju, ozdobione symbolami ważnymi dla młodej pary, tak jak te z wygrawerowanymi psimi łapami: http://www.inneobraczki.pl/obraczki-slubne/g15-z-palladu-z-grawerem-lapy-psa/).
Jakie są cechy kompetentnego kamerzysty?
Aby kamerzysta wiedział, na co zwrócić uwagę podczas kręcenia, musi podchodzić do każdej pary w sposób indywidualny – choć trochę poznać przyszłych małżonków, ich gusta, pasje, zainteresowania i oczekiwania związane z oprawą ślubu. Ważne są tutaj przenikliwość, inteligencja społeczna i otwartość, która pozwala zbudować pozytywne relacje, a przy tym ośmielić parę, by nie czuła się niezręcznie przez kamerą. Nie bez znaczenia wydaje się też empatia. W końcu ślub to dla każdej pary młodej ogromne wydarzenie, żadna para nie chciałaby więc, aby kamerzysta nagranie z tego szczególnego dnia traktował na chłodno, jak zwykłą relację robioną z pozycji dystansu.
Dobry film nie powstanie też bez kreatywności. Nagranie opowiada pewną historię, która nie powinna być schematyczna, bo od szablonowości wiedzie już prosta droga do kiczu. Warto wreszcie podkreślić, że filmowanie ślubu i wesela jest sztuką uchwycenia chwil przesiąkniętych emocjami, osoba która się tym zajmuje, musi więc być obdarzona ponadprzeciętną wrażliwością, aby była zdolna wychwycić wszystkie subtelności, spojrzenia, gesty, uśmiechy, czyli to, co tak naprawdę tworzy atmosferę tego pięknego dnia.
Dodaj komentarz – napisz co myślisz