Wideofilmowanie i filmy ślubne
Szukaj kamerzysty w Twoim mieście:

Przyjęcie po ślubie cywilnym, czyli jak urządzić małe wesele

2020-03-31
Choć tradycyjne wesela w kraju nad Wisłą to zazwyczaj imprezy na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset osób, na popularności zyskują również te mniejsza przyjęcia w kameralnym gronie towarzyszące najczęściej ślubom cywilnym. Na takie rozwiązanie decydują się przeważnie świeżo upieczone małżeństwa, które tę chwilę chciałyby celebrować tylko w gronie najbliższych im osób. W jaki sposób zorganizować małe wesele tak, aby goście wspominali je jeszcze przez długie lata?

Kogo zaprosić na małe wesele?

Mimo że jeszcze kilkanaście lat temu, weselna etykieta dyktowała młodym pewne warunki, co do tego, kogo wypada zaprosić na wesele, dziś zasady te powoli przestają być aktualne. Przyszłe małżeństwa coraz częściej kierują się nie pokrewieństwem, a stopniem zażyłości z konkretnymi członkami rodziny. Nierzadko zdarza się również, że na małych weselach przeważają najbliżsi znajomi. Warto jednak pamiętać o tym, że – jeśli to możliwe – zaproszenia otrzymać powinni rodzice, dziadkowie, bliskie wujostwo, a także zaufani przyjaciele.

Gdzie zorganizować kameralne przyjęcie weselne?

Chciałoby się powiedzieć, że w przypadku miejsca ograniczać może tylko fantazja i… pory roku. Małe wesele organizowane w miesiącach wiosennych i letnich z powodzeniem mogą odbywać się w plenerze, a coraz większym zainteresowaniem cieszą się imprezy w pobliżu przepięknych stawów, terenów leśnych czy zaaranżowanych specjalnie na takie okazje wiekowych budowli (zameczki, dworki, stodoły). Tradycjonaliści mogą jednak postawić na małe przyjęcie weselne w lokalu – obecnie można wybierać spośród wielu restauracji (np. takich jak http://www.estella.pl/) oferujących organizację tego typu imprez i zdecydować się na taką, która najbardziej odpowiada naszym estetycznym i kulinarnym upodobaniom.

Co powinno znaleźć się w ślubnym menu?

Kameralne wesela przybierają najczęściej postać uroczystych obiadów, którym towarzyszą rozmowy, a czasami również zabawy taneczne. Jadłospis w czasie takiego przyjęcia powinien być zatem ściśle uzależniony m.in. od czasu trwania imprezy – im dłuższe wesele, tym więcej posiłków. Planując małe wesele na około 6-7 godzin, warto ułożyć menu składające się z:

  • obiadu (zupa i drugie danie),
  • deseru,
  • zimnych przekąsek,
  • drugiego ciepłego dania.

Przykładowy jadłospis może wyglądać następująco:

  • obiad tradycyjny: rosół z kluskami oraz pieczone udka z warzywami i ziemniakami lub obiad roślinny: grzybowa zupa krem na warzywnym bulionie oraz kotleciki z cukinii i suszonych pomidorów z pieczonymi ziemniakami,
  • deser: weselny tort lub panna cotta z sosem malinowym,
  • zimne przekąski: śledź po meksykańsku, plasterki szynki i serów, sałatka z winogronami i camembertem, jajka z pastą pieczarkową, szaszłyki z tofu, pieczoną papryką, pomidorami i karmelizowaną cebulką,
  • drugie ciepłe danie tradycyjne: pieczeń w sosie śliwkowym lub drugie ciepłe danie roślinne: wegański bigos z wędzonym tofu.

Małe przyjęcie weselne to coraz częstszy wybór wielu przyszłych małżeństw. Wśród zalet takiego rozwiązania wymienić można na pewno mniejsze zobowiązania finansowe, a także możliwość przeznaczenia zaoszczędzonych środków np. na dłuższą podróż poślubną! Nie oznacza to jednak, że nie warto przykładać się do organizacji mniejszego wesela. Nie należy również zapominać o zapewnieniu zaproszonym gościom kilku atrakcji, a także pasującej do okoliczności oprawie muzycznej.

 

 

 

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza kamerzystów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems