Formalności przed ślubem
Zacznijmy od najważniejszego, czyli formalności. Bez ich załatwienia, nawet najbardziej misternie zaplanowany ślub zwyczajnie się nie powiedzie. Formalności przed ślubem są uzależnione od jego typu. Nieco inaczej będzie to wyglądało, gdy będziemy chcieli zorganizować Ślub Humanistyczny, cywilny, czy kościelny.
Jak wygląda ślub kościelny za granicą? W przypadku ślubu kościelnego konieczne jest uzyskanie zgody proboszcza, by móc przystąpić do sakramentu poza murami rodzinnej parafii. Tutaj warto wcześniej z proboszczem ustalić, jak będzie wyglądała kwestia nauk przedmałżeńskich. Gdy te formalności będą już za Wami, czas znaleźć księdza, który udzieli Wam ślubu w wybranym przez Was zakątku.
Ślub cywilny także wiąże się z konkretnymi formalnościami. Wymaga on obecności polskiego konsula lub lokalnego urzędnika stanu cywilnego. Tym samym chęć zawarcia małżeństwa powinna zostać zgłoszona w konsulacie minimum 2 miesiące wcześniej. Wszystkie formalności załatwia się przed ślubem w Polsce.
Należy uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą. Do tego także niezbędne będzie jego tłumaczenie uwierzytelnione z języka polskiego, na język obowiązujący w kraju, w którym ma odbyć się ślub.
Po samym ślubie do urzędu cywilnego należy dostarczyć takie dokumenty jak oryginał aktu małżeństwa, tłumaczenia uwierzytelnione aktu małżeństwa oraz dowód osobisty do wglądu.
Ślub za granicą cena
Ciężko wskazać cenę ślubu za granicą. Ostateczna kwota uzależniona jest od wielu czynników. W jakim konkretnie mieście odbędzie się ślub, ile będzie gości, jaka będzie forma przyjęcia weselnego, czy pojawią się dodatkowe atrakcje?
Za granicą, jak najbardziej da się urządzić bardzo skromne, jak i kameralne przyjęcie, ale także i huczne wesele na kilkaset osób. To, jaką formę ostatecznie przybierze to spotkanie jest uzależnione od pary - ich finansów, jak i marzeń dotyczących tego jedynego dnia.
Firmy zajmujące się organizacją ślubów za granicą bardzo często wprowadzają rozróżnienie — ślub za granicą do 10 000 zł za osobę oraz te bardziej luksusowe od 20 000 zł za osobę. Z pewnością nie są to bardzo szczegółowe widełki, jednak pozwolą one nieco rozeznać się w dostępnych stawkach.
Jakie miejsca najczęściej wybieramy?
Zastanawiasz się, jakie miejsca są niezwykle popularne? Okazuje się, że bardzo często wybieramy Santorini, Cypr, czy Włoską Sycylię. Te miejsca sprzyjają gorącym uczuciom, prawda? Po nich zachwycamy się Hawajami, Wiedniem, a także stolicą miłości — Paryżem. Nie brakuje także egzotycznych miejsc jak Indonezja, czy Ameryka Łacińska.
Jak zorganizować ślub za granicą?
Warto przygotować się na to, że ślub za granicą wymaga o wiele więcej czasu na organizację, niż tradycyjna uroczystość w Polsce. Młoda para musi zadbać o wiele formalności prawnych, a także dobrze zorganizować przyjęcie w obcym kraju. To bywa skomplikowane, szczególnie gdy jest robione na odległość. Tym samym dobrze przygotować się na tę uroczystość już dużo wcześniej, by spokojnie, krok po kroku dopiąć wszystkie formalności i cieszyć się tym wyjątkowym dniem.
Ślub to Wasz dzień, dlatego zaplanujcie to przyjęcie, tak, jak podpowiada Wam serce. Romantyczne zaślubiny we dwójkę na plaży? A może szalona impreza w Wiedniu? To już zależy od Was!
Wasze komentarze (1)
Warto dodać, że na Bali i na Malediwach istnieje opcja ślubów ale wyłacznie ceremonialnych, które nie są uznawane w Polsce. ja miałam slub na Seszelach z www.carter.eu