Pierwszym krokiem, żeby cała uroczystość przebiegła bez zakłóceń, została uwiecznione na filmie według scenariusza, który para młoda otrzyma w wyznaczonym terminie, jest znalezienie odpowiedniego profesjonalisty. Polecamy zapoznać się z artykułem: Jak wybrać kamerzystę ślubnego? Taka osoba sama powinna zaproponować sporządzenie stosownego dokumentu.
Pierwszy paragraf umowy zawiera najczęściej dane każdej ze stron (imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr i seria dowodu osobistego, NIP w przypadku usługodawcy), a także informacje o dacie i miejscu jej podpisania, dlatego na spotkanie z kamerzystą trzeba zabrać ze sobą dokumenty.
Następnie należy określić przedmiot umowy, czyli w tym wypadku będzie nim film ślubny. W dalszej kolejności muszą się znaleźć informacje o rodzaju wybranego pakietu wraz z ceną oraz o usługach dodatkowych. Pełny opis oferty można natomiast umieścić w załączniku do umowy.
Kolejny paragraf powinien dotyczyć zobowiązań wykonawcy usługi wobec przyszłych małżonków. Najważniejsze z nich to termin realizacji, ilość kopii, forma dostarczenia, rodzaj nośnika, ilość poprawek, czas nagrywania oraz długość filmu. Ważnym zapiskiem może okazać się również czas archiwizacji, jeśli płyta z filmem zagubi się lub zniszczy będzie można ponownie otrzymać go od kamerzysty, ale tylko przez określony czas. Ponadto warto zapytać o możliwość otrzymania całości nagranego, surowego materiału. Filmowiec zazwyczaj usuwa niepotrzebne fragmenty podczas montażu, które mogą być cenną pamiątką dla pary młodej. W razie uzyskania takiej zgody warto ją odnotować.
W umowie trzeba umieścić informacje o adresach oraz godzinach najważniejszych wydarzenia, które mają być uwiecznione, czyli przygotowań, błogosławieństw, ceremonii, zabawy weselnej, a także pleneru ślubnego. Warto dodać do umowy jako załącznik rozpisany szczegółowy plan dnia, który znacznie ułatwi prace filmowcowi i umożliwi lepsze przygotowanie.
W dalszej kolejności musza znaleźć zobowiązania pary młodej wobec wykonawcy usługi, czyli na przykład zapewnienie transportu, posiłków, miejsca przy stole.
Jedną z najważniejszych części umowy jest zapis o nieplanowanych zdarzeniach losowych i kto w danej sytuacji ponosi odpowiedzialność. Muszą się tu znaleźć ustalenia w razie choroby lub nagłego wypadku kamerzysty, awarii sprzętu, czy kopii nagrania. Warto dokładnie zastanowić się nad ewentualnymi sytuacjami i wszystkie dokładnie opisać w tej części dokumentu.
Na końcu znajdują się najczęściej informacje o prawach autorskich, zgodzie na wykorzystanie wizerunku, wpłaconej zaliczce lub zadatku, podstępowaniu w razie konfliktu oraz podpisy, aby dokument był wiążący musza się znaleźć na każdej ze stron.
Warto również zapoznać się z artykułem: Umowa z fotografem ślubnym.
Baza kamerzystów ślubnych z Polski:
Dodaj komentarz – napisz co myślisz