Podpisanie umowy z kamerzystą ślubnym to absolutny standard, nikt poważny nie zdecyduje się na słowną umowę się z wykonawcą, bo to może przynieść tylko kłopoty. Umowę zwykle przedstawia wykonawca, bo ma w tym doświadczenie i podobny dokument podpisuje ze wszystkimi swoimi klientami, ale to nie znaczy, że nie mamy wpływu, na to, co się w tej umowie znajduje. Przeciwnie, powinniśmy dokładnie ją przeczytać, zrozumieć wszystkie jej punkty (poszukać pomocy, jeśli mamy z tym trudności) i ewentualnie poprosić o zmianę/dodanie pewnych punktów, jeśli to konieczne. Na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę?
Zadatek a zaliczka
Przy decydowaniu się na usługi kamerzysty, zadatek lub zaliczkę musi zapłacić każdy. Niestety wiele par nie ma nawet najmniejszego pojęcia, co płaci i jaka jest różnica między tymi opłatami! Cechą wspólną jest to, że obie muszą stanowić pewien procent całości kosztu usługi, z tym że nie może być to 100%. W praktyce pobiera się 10-15% kwoty w dniu podpisania umowy. Jeśli usługa zostanie wykonana, to czy zapłaciliśmy zaliczkę, czy zadatek nie ma żadnego znaczenia. Jeśli jednak z jakichś powodów nie doszło do nakręcenia filmu ślubnego, to konsekwencje są różne. W przypadku, jeśli to klienci się rozmyślą, zaliczka zostanie im zwrócona, podczas gdy zadatek przepadnie na korzyść kamerzysty. Natomiast jeśli to filmowiec odstąpi od umowy, możemy liczyć na zwrot wpłaconej zaliczki lub na wypłacenie zadatku w podwójnej wysokości. Jest jeszcze jeden przypadek – jeśli umowa nie została wykonana z przyczyn niezależnych od obu stron, tak zadatek, jak i zaliczka wraca do klienta, tak, jakby umowy nigdy nie było.
Poczytaj więcej o umowie z kamerzystą ślubnym!
Wątpliwości w sprawie wpłacenia zaliczki i rezygnacji z umowy - forum kafeteria.pl
Wykorzystanie wizerunku
Kamerzysta, który tworzy film, często chce go potem wykorzystać do swojej reklamy. To zrozumiałe, jednak może się zdarzyć, że para sobie tego nie życzy. Dlatego punkt dotyczący tej kwestii pojawi się z pewnością w każdej umowie z kamerzystą. Normalne jest, że wykonawca zachowa film na swój użytek i będzie pokazywać go innym parom. Jednak w przypadku wykorzystania filmu w materiałach reklamowych np. na stronie internetowej powinien uzyskać każdorazową zgodę klientów. Odpowiedni punkt umowy może brzmieć np. w ten sposób:
„Wykonawca zachowa na swój użytek, w szczególności dla celów swojej reklamy i promocji, film wykonany dla Zamawiających, jednakże wykorzystanie dzieła przez Wykonawcę w materiałach reklamujących działalność Wykonawcy możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu każdorazowej zgody przez Zamawiających. Z tytułu wykorzystania dzieła w materiałach reklamujących działalność Wykonawcy, Zamawiający nie posiadają żadnych roszczeń finansowych.”
Taki zapis uchroni nas przed pojawieniem się na różnych portalach reklamujących usługi kamerzysty, a przy tym chroni filmowca, bo para zrzeka się wszelkich roszczeń finansowych w przypadku wyrażenia zgody na reklamę.
Co jeszcze negocjować z kamerzystą ślubnym? Sprawdź!
Autor: Grzegorz - kamerzysta ślubny z Warszawy
Zgoda na innych kamerzystów, w tym amatorów
Ciekawym punktem umowy, który warto uwzględnić, jest zgoda – lub jej brak – na innych kamerzystów, którzy mogliby pojawić się na ślubie i weselu. Wynajmowanie drugiego profesjonalnego kamerzysty raczej nie jest dobrym pomysłem, bo będą sobie wchodzić w drogę, ale zabezpiecza nas to na wypadek, gdyby ktoś z rodziny również chciał nagrać pewne momenty ślubu lub wesela.
Kara za złe wykonanie usługi
Krótki zapis, który na pewno zmieni podejście wykonawcy. Jeśli określimy karę finansową za nienależyte wykonanie usługi, kamerzysta na pewno bardziej przyłoży się do pracy. Choć niektórzy filmowcy mogą nie wyrazić na to zgody, to warto naciskać, aby zabezpieczyć się na wypadek złego wykonania filmu. Taki zapis może brzmieć np. w ten sposób:
„W razie niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy przez Wykonawcę, Zamawiającym przysługuje kara umowna w wysokości ........................ złotych.”
Sprawdź, co można zrobić w przypadku złej jakości filmu z wesela!
Autor: Wojciech - kamerzysta ślubny z Bielska-Białej
Odstąpienie od umowy
Może się zdarzyć, że z różnych względów któraś ze stron będzie zmuszona odstąpić od umowy. Liczy się wtedy nie tylko kwestia zaliczki/zadatku, ale także terminu, w którym można to zrobić. Wyobraźmy sobie, że kamerzysta decyduje się na taki krok na tydzień przed uroczystością. Byłaby to prawdziwa katastrofa, bo wręcz niemożliwe jest znalezienie zastępstwa w tak krótkim czasie. Dlatego zwykle ustala się termin, kiedy można odstąpić od umowy np. na 1 miesiąc przed dniem ślubu.
Konsekwencje rezygnacji z umowy z fotografem - wpis na forum slub.wesele.pl
Podczas organizacji ślubu i planowania pięknego video, trzeba czasem „zejść na ziemię” i postarać się o dokładne uzgodnienie kwestii prawnych. Da nam to większy spokój i pozwoli uniknąć ewentualnych problemów. Rozumienie wszystkich zapisów umowy z kamerzystą ślubnym jest kluczowe, aby wszystko przebiegło idealnie!
Wybierz swojego kamerzystę ślubnego!
Filmy ślubne – Warszawa
Wideofilmowanie ślubów – Katowice
Dodaj komentarz – napisz co myślisz